Pohádka Tři oříšky pro Popelku patří mezi největší stálice vánočního televizního programu, a v srdcích diváků má své nenahraditelné místo. Čím se o toto výsadní postavení zasloužila?

Tři oříšky pro Popelku Tři oříšky pro Popelku Tři oříšky pro Popelku

Začněme příběhem, který patří mezi absolutní klasiku českých pohádek. Pokračujme hereckým obsazením, Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, ale třeba i Vladimír Menšík v menší roli doslova excelují. Přidejme krásná filmová místa a nezapomenutelnou hudbu, kterou pro jedinečný hlas Karla Gotta napsal Karel Svoboda, a úspěch je zaručen. Stejné oblibě jako u nás se pohádka těší i v sousedním Německu, právě v koprodukci s touto zemí byla pohádka natočena a jmenuje se zde Drei Haselnüsse für Aschenbrödel. Díky německému přispění mohl režisér Václav Vorlíček natáčet na drahý filmový materiál, kterým musel šetřit. Tlačil proto na herce, aby se záběry podařily na co nejméně pokusů.

V hereckém obsazení najdeme několik německých jmen, krále si zahrál Rolf Hoppe, královnu Karin Lesch, avšak nejvýrazněji se svou rolí zapsala macecha Carola Braunbock. Tím však německý příspěvek této pohádce nekončí: zámek, na který Popelka přijíždí, se jmenuje Moritzburg, leží pár kilometrů za německými Drážďanami, a pokud by se popelka měla vydat za princem ze skutečného vodního hradu Švihov právě na Moritzburg, musela by vyjet na svém Juráškovi brzy ráno, aby oněch 218 km uběhl včas. Natáčení zkomplikovala i skutečnost, že v onom roce v okolí Moritzburgu vůbec nenasněžilo. Německý štáb si však poradil a okolí zámku pocukroval sněhem umělým. Vydáte-li se na zámek s tím, že si zatančíte na parketu, který mimo jiné protláčely i kroky princezny Droběny v podání Heleny Růžičkové, budete zklamáni. Interiéry zámku se natáčely v Berlínských ateliérech.

Tři oříšky pro Popelku Tři oříšky pro Popelku Tři oříšky pro Popelku

Zato návštěva vodního hradu Švihov vás překvapí. Na nádvoří nenajdete dřevěný ochoz, řada oken i dveří byla dílem šikovných filmových architektů. V době natáčení byl hrad bohužel v žalostném stavu a nic jiného nezbývalo. Filmaři si dokonce přistavěli celou vjezdovou bránu, tu na hradě nenajdete.

Hlavní představitelé neměli cestu k pohádce jednoduchou: na konkurz na postavu prince přišly stovky zájemců, a i když byl Pavel Trávníček vybrán, nakonec je v pohádce předabován Petrem Svojtkem. Pro roli popelky si Vorlíček myslel na Janu Preissovou, ta však z důvodu pokročilého stádia těhotenství odmítla a role připadla Libuši Šafránkové, která se jí zhostila excelentně a uvěřitelně.

A perlička na závěr: všimli jste si, že se princ s princeznou za celou pohádku ani jednou nepolíbí?

Foto: Česká televize